Dzīvoju Latvijā - mācos latviešu valodu (3.posms)

Dzīvoju Latvijā - mācos latviešu valodu (3.posms)

2021.gada 1.janvāris - 2022.gada 30.septembris

Projekts „Dzīvoju Latvijā - mācos latviešu valodu (3.posms)” ir turpinājums iepriekšējo gadu IAC integrācijas jomas projektiem un tā mērķis ir nodrošināt latviešu valodas apguvi trešo valstu valstspiederīgajiem un personām, kas likumīgi uzturas Latvijas teritorijā, izglītībai un darba tirgus vajadzībām. 

Projekta 21 mēneša laikā IAC piedāvāja 120 stundu intensīvus latviešu valodas apguves kursus dažādos valodas līmeņos 514 trešo valstu valstspiederīgajiem kopumā 40 klātienes un attālinātajās grupās.

Projekts (Nr.PMIF/6/2020/3/02 ) tika īstenots  Eiropas Savienības Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda 2014.-2020. gada plānošanas perioda ietvaros ar Eiropas Savienības (75%) un Latvijas valsts budžeta (25%) finansējumu.

16/09/2022

Projekta 21. mēnesis strauji tuvojas noslēgumam, apkopoju projektā paveikto.

Precīzi pirms 2 gadiem, 2020.gada 17.septembrī, iesniedzot projekta pieteikumu darbam ar iebraucējiem turpmākajiem diviem gadiem, "šāvām pilnīgā tumsā". Jau iepriekšējā sezonā pandēmija visu pasauli bija pārsteigusi nesagatavotu, toreiz paredzēt dzīvi nākamajiem diviem gadiem, t.i. rakstīt projektu, apņemties saistības, robežojās ar fantāzijas žanra literatūru. Tobrīd IAC projekta komanda apņēmās izglītot 400 trešo valstu valstspiederīgos, organizējot 35 dažāda līmeņa 120 stundu latviešu valodas apguves grupas. Lai arī jau tad pārvietošanās pasaulē bija apstājusies,  rakstījām, ka trīs ceturtdaļas mācību grupas, t.i.  27, organizēsim kā klātienes mācības un 8 grupas - attālināti. Vairāk

******

27/07/2022

16.jūlijā projekta ,,Dzīvoju Latvijā-mācos latviešu valodu (3.posms)" dalībnieki tika aicināti uz noslēguma pasākumu  Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

Pasākumā piedalījās vairāk kā 70 projekta dalībnieku. Kursanti bija pateicīgi par iespēju apmeklēt muzeju un iesaistīties aktivitātēs  kopā ar ģimenēm, draugiem un radiniekiem. Vairāk 

Foto 

Brivdabas pasakums

******

09/06/2022

28.maijā un 4. jūnijā devāmies ekskursijā  uz Rundāles pili un Jelgavu.

Bija plānots, ka  ekskursijas laikā  kursantiem būs iespēja iepazīt Rundāles pili un pastaigāties pa pils dārzu, apmeklēt ,,Pasta salu ‘’ Jelgavā un baudīt braucienu ar kuģīti. Tomēr  braucieni izvērtās vēl interesantāki un iespaidiem bagātāki.  28. maijā Jelgavā bija Jelgavas pilsētas svētki, tādējādi bija iespēja izjust Jelgavas svētku gaisotni, vērojot dažādas aktivitātēs un klausoties koncertu. Savukārt, 4.jūnija grupai bija brīnišķīga iespēja aplūkot smilšu skulptūras un uzkāpt  skatu tornī.
 Ekskursijas dalībnieki stāsta:

  • Man vislabāk patika Rundāles pils, jo nezināju, ka Latvijā ir tik skaistas pilis.
  • Man patika pils istabas, tapetes, lampas.
  • Es izbaudīju pils dārzu, tik skaisti ziedēja tulpes.
  • Es esmu bijusi Versaļā. Te ir kā Latvijas mazā Versaļa.
  • Man patika brauciens ar ,,pirātu’’ kuģi un kapteiņa stāstījums.
  • Man patika, ka brauciena laikā dziedājām.
  • Ļoti iespaidīgas bija smilšu figūras, iepriekš tādas nebiju redzējusi.

Daudz pozitīvu iespaidu un emociju. Tiešām labi, ka varējām satikties un kopā iepazīt skaistas Latvijas vietas, jo latviešu valodas mācības notiek attālināti.

Foto

******

10/05/2022

2022.gada aprīlī projekta ietvaros mācības noslēdza 6 latviešu valodas grupas, kurās 120 stundu kursu latviešu valodā pabeidza 78 trešo valstu valstspiederīgie. Kopumā projektā no 2021.gada janvāra latviešu valodas prasmi par vienu līmeni nu jau paaugstinājuši 477 kursanti. Aprīlī mācības divās grupās uzsākuši 34 Indijas, Turcijas, Šrilankas, Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas valstspiederīgie.  

Novērtējot valsts valodas mācību norisi un saturu šī gada pavasarī, gandrīz visi kursanti ir pilnībā apmierināti, gan skolotājām, gan IAC komandai viņi izsaka pateicību  par iespēju mācīties:

Domāju, šādos kursos  vislielākā nozīme ir pedagoga attieksmei pret mācībām un kursantiem. Man ļoti paveicās- mana skolotāja bija gudra un atsaucīga. Būtu tādu pedagogu vairāk!

Skolotāja brīnišķīga, nodarbības interesantas. Esmu 100% laimīgs!Ļoti labi kursi. Saprotams izklāsts, daudz informācijas un valodas prakses.
Vērtīgi kursi, mūsdienīga metodika valodas apguvei.
Man viss patika. Labi bija tas, ka materiāls tika atkārtots, lai visi varētu saprast.
Kursi bija efektīvi. Nodarbību atmosfēra radoša un priecīga. Bija prieks mācīties.
Nodarbības bija interesantas, gribētu turpināt mācības.

LV3 37 2022 04 25 B

Valodas kursos mācās kursanti ar dažādu izpratni par mācīšanos, dažādām prasmēm un vajadzībām. Tāpēc dažkārt vērtējumi un vēlmes ir pretrunīgas. Visvairāk tas attiecināms uz vēlmēm mācīties tiešsaistē vai attālināti. Pretrunīgas vēlmes izteiktas arī par mācību laiku un stundu skaitu. Izskan šādi viedokļi:

Protams, pietrūka  saskarsmes klātienē, taču tiešsaistes nodarbības nodrošināja iespēju piedalīties no jebkuras vietas, un tas ir ērti.

Mācības tiešsaistē bija interesantas un aktīvas.
Kursi tiešsaistē man ļāva piedalīties nodarbībās no citas pilsētas. Paldies par šo iespēju.
Man patiktu mācīties klātienē. Domāju, mani rezultāti būtu labāki.
Lūdzu, sāksim mācīties klātienē!
Man bija par maz laika. Tik daudz materiāla!
Vēlētos, lai  B līmeņa valodas prasmes apguve  būtu ilgāku laiku. Vajag vairāk laika praktizēt valodu.
Varbūt kursi varētu būt īsāki. Cilvēkiem, kuri strādā, nav viegli pēc darba iesaistīties.

Daudzi kursanti izteikuši ierosinājumus, kā, viņuprāt, mācības padarīt efektīvākas:

Būtu labi vairāk laika veltīt  sarunvalodas prasmju  attīstīšanai. Mācību teksti gramatikai ir labi, taču pēc tiem nevar pāriet uz sarunvalodu.
Gribētu, lai skolotājas paskaidrojumi būtu tikai vienā starpvalodā- krievu vai angļu. Mēs zaudējam laiku, klausoties skaidrojumu abās valodās.
Lūdzu interaktīvākus kursus. Mācīties ne tikai no grāmatām. Vairāk pasākumu, aktivitāšu, lai būtu vide, kur uzlabot sarunvalodas prasmes.
Nevajadzētu tik daudz gramatikas. Gramatikas mācīšanās pati par sevi ir bezjēdzīga. Ja nav iespējas dzirdēt valodas melodiju, nav iespējams to iemīlēt. Gribētu mācīties valodu radoši- lasot dzeju, dziedot dziesmas…
Būtu ieteicams konsultācijas plānot ne tajās dienās, kad ir nodarbības, jo pēc darba trīs nodarbības un konsultācija. Tas nav iespējams.
Man liekas, ka pareizi būtu vispirms mācīties gramatiku, tikai pēc tam izņēmuma gadījumus.
Vajadzētu vairāk laika plānot mazo grupu darbam tiešsaistē. Tad būtu vairāk laika attīstīt sarunvalodu.
Pilnīgi noteikti nav vajadzīgs starpbrīdis. Tas tikai novērš uzmanību.

Daži kursanti ierosina mācīties tekstus - ,,topikus’’ un tos atstāstīt, citi vēlas, lai pedagogi katram kursantam izveidotu tematisko stāstu plānu  vai nodarbībās apgūtu tikai tādus uzdevumus, kuri varētu būt eksāmenā. Daži lūdz atļauju būt klausītājiem jau apgūtās valodas prasmes līmeņa kursos. Kursanti atzīst, ka valodu kursi ir ļoti nepieciešami: Lūdzu nodrošiniet iespēju mācīties šādos kursos visiem, kas vēlas, kam tas nepieciešams.

Man ļoti žēl, ka skolās nav  līdzīgu valodas apguves kursu.

LV3 38 2022 04 25

******

23/03/2022

Attālinātās grupu nodarbības martā

Att4

Att 25.02. 3 Medium

******

16/02/2022

Aicinām pieteikties valodas kursiem B1 līmenī attālinātajās grupās! Mācības (120 h apjomā) sāksies martā. Vairāk informācijas pa tālruni - 26335521, e-pastu iac@latnet.lv.

B1 gramataAtt

******

20/01/2022

No 2022.gada 10. un 11.janvāra esam uzsākuši 6 attālinātās latviešu valodas grupas, kurās mācības uzsākuši 103 trešo valstu valstspiederīgie. Janvārī noslēdzas 5 grupas, kas uzsāka mācības  oktobrī, 120 stundu mācību kursu A1, A2 vai B1 līmenī pabeidza 58 kursanti. Paldies, ka bijāt cītīgi un motivēti - latviešu valoda nav viegla. Kursanti ir apmierināti ar kursu norisi, pasniedzēju izmantotajām mācību metodēm un materiāliem - par to pārliecināmies kursu novērtējuma anketās:

Iepriekš es neticēju, ka valodas attālināta apguve var dot rezultātus, bet tagad es esmu pilnīgi apmierināts.

I thought that because it would be on zoom it wouldn't be so interactive but the teacher was very good and made the classes fun and very engaging. I definitely improved my knowledge in Latvian language and have more confidence speaking.

Nākamās latviešu valodas mācību grupas plānojam martā - aprīlī. Šobrīd jūs varat piereģistrēties kursiem, sazinoties un nosūtot IAC savu e-pastu, lai saņemtu reģistrēšanās saiti. Nosūtīsim Jums informāciju, kad nākamo grupu norises laiki būs zināmi. 

IAC tālrunis: 26335521 
IAC e-pasts: iac@latnet.lv

******

14/12/2021

Sveicienus svētkos Jums sagatavojuši latviešu valodas grupu kursanti - trešo valstu valstspiederīgie. Nosaktieties un noklausieties, un lai viss vēlētasi piepildās jaunajā gadā!

http://youtu.be/-J84TShjnFM http://youtu.be/_n9AfdAAAPk
http://youtu.be/chN-eyrPJJU http://youtu.be/ByrExp0Q4-c
http://youtu.be/jSZ0jkQurJQ http://youtu.be/XJRcUsYf0qs

 

Mēs visi esam ļoti, ļoti  dažādi, it kā rotājumi eglītei: spoži, krāsaini, interesanti un katrs ar savu vēsturi. Bet šajā brīdī mēs visi esam kopā, mūs vieno tā «eglīte» - latviešu valoda! Tas ir brīnišķīgi! Protams, ka visi, kas mācās vēl nav burvji, bet ar nelielu organizācijas atbalstu un mūsu pašu centību, mēs noteikti par tiem drīz kļūsim!
Jums priecīgus Ziemassvētkus! Mums priecīgus Ziemassvētkus!
Lai Jaunais gads gaišs!

Natalia

******

Tuvojas Ziemassvētki, vieni no skaistākajiem un pasakainākajiem svētkiem. Laiks, kad jāsapņo un jāpavada skaistās ziemas dienas ar saviem mīļajiem.
Es apsveicu Jūs  Ziemassvētkos un ļoti gribētu novēlēt visiem veselību, lai Jūs un Jūsu mīļie jūtaties labi šajā neparastajā laikā. Arī es novēlu atrast laimi katrā dienā, jo mūsu dzīve ir pilna ar skaistiem mirkļiem. Nabaidieties iet uz priekšu, katrs jauns  pagrieziens ir jauna iespēja.
Visiem, kas tikai sāk mācīties latviešu valodu, es novēlu pacietību un neatlaidību. Tālāk būs interesantāk. Latviešu valoda atver jaunu aizraujošu pasauli. 
Lai skaisti Ziemassvētki!

Alena

******

Apsveicu visus, kuri svin Ziemassvētkus! Apsveicu visus, kuri svin Hanukas jeb gaismas svētkus! Es arī apsveicu visus Jaunajā gadā!
Es vēlu visiem laimīgu Jauno gadu un ceru, ka šī pandēmija ļoti drīz beigsies, un mēs varēsim dzīvot normālu dzīvi! Es arī gribētu novēlēt visiem stipru veselību, daudz priecīgu mirkļu un lai visi gaišie sapņi piepildās!
Tiem, kuri gatavojas kārtot latviešu valodas eksāmenu, es vēlu labi sagatavoties, nenervozēt un iegūt teicamu vērtējumu. No savas pieredzes es varu ieteikt - pievērsiet uzmanību cipariem, skaitļiem, deklinācijām un locījumiem.
Priecīgus un laimīgus svētkus visiem! 

Iļja

******

Priecīgus Ziemassvētkus un laimīgu Jauno gadu! Vēlu visiem panākumus, veiksmi, laimi un galvenais veselību!
Novēlu visiem labi pavadīt svētkus kopā ar ģimeni vai draugiem!
Un tiem, kuri tagad mācās latviešu valodu, es novēlu nepadoties, klausīt skolotāju un runāt, runāt un runāt latviski! Nebaidaties sākt un Jums viss izdosies!

Olena

******  

No visas sirds sveicu Jūs un Jūsu mīļos Ziemassvētkos un Jaunajā gadā!  Lai šis gads Jums ir  veiksmīgs un auglīgs gads! Es vēlu jaunas iespējas un sasniegumus, kas piepildīti ar spilgtiem notikumiem un labiem darbiem. Lai Jūs visu gadu pavada veiksme un sasniegumi!

Mariia

**************

08/10/2021

Nākamās latviešu valodas mācību grupas plānojam uzsākt 2022.gada janvārī. Tomēr Jūs jau šobrīd varat piereģistrēties kursiem, sazinoties un nosūtot IAC savu e-pastu, lai saņemtu reģistrēšanās saiti. Nosūtīsim Jums informāciju, kad nākamo grupu norises laiki būs zināmi. 

IAC tālrunis: 26335521 
IAC e-pasts:  iac@latnet.lv

**************

20/09/2021

Septembrī uzsākam III. mācību trimestri 2021.gadā. Latviešu valodas kursus (120h apjomā) 2021. gadā projekta ietvaros noslēguši jau  192 trešo valstu valstspiederīgie. Tā kā mācībām rudenī saņēmām ļoti daudz pieteikumu, tādēļ  esam raduši iespējas, lai nodrošinātu papildus valodas grupas un lai pēc iespējas vairāk kursantu varētu mācīties. Rudenī 12 valodas grupās mācīsies ap 200 trešo valstu valstspiederīgie. Tā kā kursanti bija izteikuši vēlmi mācīties arī klātienē, to esam nodrošinājuši vienai grupai Rīgā. 
Aktīvi turpinām darbu šoruden!

**************

03/09/2021

Piesakies un mācies latviešu valodu attālināti B2 līmeņa grupās no  septembra!

Izglītības attīstības centrs piedāvā mācīties B2 latviešu valodas līmeņa kursu grupās. Mācības (120 stundu apjomā)  uzsāksim no 15.septembra attālināti pa dienu vai vakaros. Aicinām pieteikties mācībām, zvanot vai rakstot uz Izglītības attīstības centru pa tālruni  26335521 vai e-pastu  iac@latnet.lv.

**************

24/08/2021

Augusta beigās noslēdzam otro mācību semestri, kurā IAC latviešu valodas kursus pabeidz 7 grupas - tajās 120 stundas latviešu valodu mācījušies vairāk kā 80 trešo valstu valstspiederīgie. Dalībnieku atsauksmes par kursiem ir pozitīvas - viņi ir apmierināti ar kursu norisi, salavē skolotāju profesionalitāti, atzīst par labām mācību metodes un izmantotos materiālus. Lielākoties dalībniekiem patīk tas, ka kursiem iespējams pieslēgties attālināti - tā iznāk mazāk kavēt, tomēr daži norāda, ka ļoti gribētos mācīties klātienē, tas viņuprāt dotu iespēju vairāk savstarpēji sarunāties. Savukārt skolotāji norāda, ka   attālinātas mācības prasa labas pašorganizācijas prasmes un augstāku motivāciju mācīties, un tikai tie, kam tas piemīt, pabeidz kursus līdz galam. 

A līmeņa valodas prasmes apguvēji atzīst, ka:

Iemācījās komunicēt- formulēt jautājumus un veidot atbildes.  Vairs nebaidās runāt veikalā un tirgū latviešu valodā.
Prot atbildēt uz jautājumiem.
Iemācījās pareizi izrunāt skaņās un vārdus.
Pēc mācībām prot aizpildīt  dokumentus dažādās iestādēs.
Saprot reklāmas un dažādus paziņojumus.
Saprot, ko stāsts pirmsskolas iestādes skolotāja.

Divas dalībnieces uzsver, ka tagad var latviešu valodu izmantot darba vajadzībām.

B līmeņa valodas prasmes apguvēji uzsver, ka:

Ir iemācījušies atrast un saprast sev svarīgu informāciju.
Var atbalstīt savu ģimeni, ja nepieciešams latviešu valodas lietojums, piemēram, palīdzēt bērniem veikt skolas uzdevumus, palīdzēt dzīvesbiedram saprast informāciju.
Var skatīties ziņas, seriālus, raidījumus latviešu valodā.
Prot izmantot valodu darba meklējumos, piemēram, raksta CV, motivācijas vēstules, atbild uz darba intervijas jautājumiem.

Vairāki dalībnieki ir rakstījuši ieteikumus mācību procesa uzlabošanai. Ne visus ieteikumus varēsim respektēt, tomēr projekta komanda saka paldies visiem, kas ir domājuši par to, kā mācīties labāk. Kursantu ieteikumi:

Vairāk laika veltīt runāšanas prasmju attīstīšanai.
Gribētu, lai mācībās būtu lēnāks temps. Es dažreiz netiku līdzi.
Vēlos, lai mēs nodarbībās iemācītos kādu dzejoli vai dziesmu.
Gribētu, lai pedagogi rādītu vairāk videomateriālu. Tas palīdzētu labāk saprast tekstu.
Vēlos, lai latviešu valodas nodarbībās būtu tikai runātprasmes sekmēšanas uzdevumi. Gramatiku varam mācīties paši.
Gribētu, lai nav tik daudz mājas darbu.
Vēlos, lai mācības tiktu organizētas kā Vācijā- kursanti mācās pusotru gadu un tad tiek nākamajā līmenī.
Gribētu, lai būtu iespēja uzreiz mācīties nākamajā valodas apguves līmenī. Negribu gaidīt un zaudēt laiku.
Attālinātās mācības ir ļoti labas. Lūdzu turpiniet!

Projekta komandu ļoti iepriecināja kāda kursanta rakstītais: Man patiešām patika šie kursi. Mācību process bija teicami strukturēts, mācību materiāls interesants, skolotāja ļoti izpalīdzīga.

 

Augusta beigās aicinām visus kursantus un Vasaras noslēguma pasākumu Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Tur iebraucējiem no dažādām valstīm būs iespēja iepazīt latvisko sadzīvi un vēsturi, tautas mūziku un rotaļas. Vairāk 

Foto no pasākuma.

Vasaras nosleguma pasakums IAC2

**************

29/06/2021

Nākamās latviešu valodas grupas iebraucējiem plānojam uzsākt 2021.gada septembrī. Aicinām pieteikties mācībām, zvanot vai rakstot uz Izglītības attīstības centru pa tālruni  26335521 vai e-pastu  iac@latnet.lv. Kad būsiet pieteikušies, t.i.  aizpildījuši anketu, augustā nosūtīsim Jums informāciju par mācību uzsākšanu attiecīgajā līmenī. Vietu skaits grupās ir ierobežots.

**************

31/05/2021

Šī gada maijā mācības latviešu valodas grupās noslēdz 106 trešo valstu valstspiederīgiem. Mācības notikušas attālināti un dažādu līmeņu (A un B) grupās. Maijā projekta ietvaros dodam iespēju 25 dalībniekiem A līmenī un 32 dalībniekiem B līmenī kārtot valsts valodas prasmes pārbaudi. Maija beigās un jūnija sākumā jau uzsākam nākamās 7 attālinātās grupas trešo valstu valstspiederīgajiem, kas mācīsies līdz augusta beigām, viņi būs mācījušies 120 stundas un uzlabojuši savas latviešu valodas prasmes par vienu līmeni. Lai darbīga vasara un veicas ikkatram!

Analizējot dalībnieku iesniegtās kursu novērtējuma anketas, var secināt, ka  pilnībā apmierināti ar kursiem ir ~ 92% dalībnieku, daļēji  apmierināti ir 5%, nav apmierināti 3% dalībnieku. Kursu novērtēšanā ir iesaistījies 74 dalībnieki.
Anketās lasām ļoti daudz pateicības vārdu skolotājām un kursa organizētājiem. Taču šoreiz  uzmanību pievērsām sadaļai ,,Kursantu ieteikumi nodarbību uzlabošanai’’.

Vairāk

foto5

**************

15/03/2021

Šobrīd projekta ietvaros dažāda valodas līmeņa grupās attālināti valodu apgūst vairāk kā 120 trešo valstu valstspiederīgie.

Nākamās latviešu valodas grupas iebraucējiem plānojam uzsākt šī gada maija beigās, domājams, ka tās varēs noritēt tikai attālināti. Lai pieteiktos grupās, sazinieties ar Izglītības attīstības centru pa tālruni  26335521 vai elektronisko pastu iac@latnet.lv .

IAC Dzivojt Latvija 2021 uzlime 100x23 v4 

**************

22/02/2021

Laiks skrien, un pagājis jau mēnesis kopš mācību uzsākšanas. Mācāmies attālināti. Tāpēc būtisks ir jautājums, kā jūtas kursanti un kādi ir viņu secinājumi par valsts valodas apguvi attālināti. Lai gūtu atbildes uz šo jautājumu, tika uzklausītas valsts valodas prasmes B līmeņa apguvēju domas. Vairāk 

**************

18/01/2021

2021.gada janvārī esam uzsākuši attālināto grupu komplektēšanu. Vairāk kā 150 trešo valstu valstspiederīgie ir pieteikušies attālinātajām mācībām A1, A2, B1 un B2 līmeņa grupās. Jāatzīst, ka neskatoties uz sarežģītajiem apstākļiem iebraucēju vēlme mācīties latviešu valodu nav mazinājusies, joprojām nevaram apmierināt visu klientu vēlmes un piedāvāt tik daudz grupu, cik nepieciešams. 

uzsakam1

Projekta vispārīgais mērķis ir veicināt personu, kuras ir trešo valstu pilsoņi un kuras likumīgi uzturas Latvijas teritorijā, iekļaušanos Latvijas Republikas izglītības sistēmā un darba tirgū, kā arī uzlabot pakalpojumu pieejamību mērķgrupai.

Projekts (Nr.PMIF/6/2020/3/02 ) tiek īstenots  Eiropas Savienības Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda 2014.-2020. gada plānošanas perioda ietvaros ar Eiropas Savienības (75%) un Latvijas valsts budžeta (25%) finansējumu.  Projekta kopējās izmaksas 275 520,71 eiro. 

Projekta komanda:
Linda Kluša (projekta vadītāja)
Aija Kalve (pedagoģiskā vadītāja)
Līga Puniņa (mērķa grupas koordinatore)
Aija Rusiņa (grāmatvede)
Danute Grīnfelde (tehniskais atbalsts attālinātajām mācībām)

plakats LV3