Spēle "100 jautājumi par Latviju"

02/04/2017

Gatavojoties Latvijas valsts simtgadei, IAC projekta “Izzināt. Pieredzēt. Rīkoties.” Daugavpils 10.vidusskolas komanda izveidojusi galda spēli “100 jautājumi par Latviju” interesantu jautājumu un uzdevumu veidā.

Visi spēles jautājumi sadalīti 10 kategorijās:

• Latvijas prezidenti (baltās krāsas kartītes);
  • Latvijas daba (zaļās krāsas kartītes);
  • Latvijas valsts un nacionālie simboli (karmīnkrāsas kartītes);
  • Latvija skaitļos (pelēkās krāsas kartītes) ;
  • Latvijas pilsētas (zilās krāsas kartītes) ;
  • Latviešu dziesmas (sarkanās krāsas kartītes)
  • Latvijas slavenības (dzeltenās krāsas kartītes);
  • Latviešu tautasdziesmas (oranžās krāsas kartītes);
  • Latviešu mīklas (rozā krāsas kartītes);
  • Latviešu tautas pasaku varoņi (violetās krāsas kartītes).

Spēles laukumā izvietoti 100 krāsaini apļi, pa kuriem spēlētāji pārvieto gājienu kauliņus, veicot kartītēs norādītos uzdevumus. Spēles galamērķis ir laukums ar uzrakstu “Latvijai 100”. Spēlētājs (vai komanda), kas pirmais sasniedz šo laukumu, ir uzvarētājs.

Martā spēle tika aprobēta 11.klasēs, pēc tam 11.klases skolēni gāja pie mazākajiem (7.- 8.klases) skolēniem un klases stundu laikā aicināja atcerēties, ko viņi zina par Latviju. Jāatzīst, ka gan vidusskolēni, gan jaunākā vecumposma skolēni ar interesi iesaistījās spēlē, jutās pārsteigti, cik daudz viņi zina, un centās iegaumēt atbildes uz jautājumiem , par kuriem viņu komandai nebija atbildes. Skolēni minēja mīklas, mēģināja atcerēties mūzikas stundās dziedātās dziesmas, piemēram, latviešu tautasdziesmu par laivu ar zēģelīti vai par dzirnavām, atcerējās Latvijas basketbola zvaigzni, kurš pašlaik spēlē Ņujorkas “Knicks”, skeletonistus Martinu un Tomasu Dukurus, uzskaitīja Latvijas dabas rezervātus, atcerējās Latvijas tālsarunu kodu, strīdējās par to, kurš ir lielākais Latvijas putns. Grūtības sagādāja jautājumi par prezidentiem, piemēram, kurš no Latvijas prezidentiem ir pildījis Rīgas pilsētas galvas pienākumus vai - pēc kura Latvijas prezidenta ierosinājuma tika uzbūvēts Daugavpils Vienības nams. Skolēni brīnījās, ka Latvijā pašlaik ir 76 pilsētas. Viņiem likās, ka to ir daudz mazāk. Un vēl, un vēl daudzi atcerēties rosinoši jautājumi.

Ieguvēji bija visi spēlētāji - gan tie, kuri uzvarēja, gan tie, kuriem spēlē klājās grūtāk, jo viņi bagātināja savas zināšanas, iepazina Latviju tuvāk.