Pašvaldību vēlēšanu simulācija

Pašvaldību vēlēšanu simulācija

31/05/2017

Olaines 2.vidusskolā šī gada 25.maijā notika pašvaldību vēlēšanu simulācija ar mērķi pievērst uzmanību vēlēšanu procesam, iepazīstināt ar noteikumiem, vēlēšanu sarakstiem un programmām, lai audzinātu jauniešus par sabiedriski aktīviem pilsoņiem. Vēlēšanu simulācijas dalībnieki bija Olaines 2.vidusskolas 8.a, 8.b, 8.c, 10.a un 11.a klases skolnieki, bet par organizatorisko procesu atbildēja 10.a klase un skolotājas Inga Ivanova, Diana Goroško un Vera Haritonova.

Mēs ilgi gatavojāmies pasākumam, pirmkārt, sadalījām pienākumus klasesbiedru starpā. Katrs bija atbildīgs par konkrētu jomu: daži skolēni informēja vēlēšanu dalībniekus pirms vēlēšanām par to norises kārtību un par vietni, kur iespējams iepazīties ar kandidātiem un partiju piedāvātajām programmām, citi - reģistrēja un pārbaudīja dokumentus, daži uzraudzīja vēlēšanu biļetenu aizpildīšanu. Daļa skolēnu ietilpa skaitīšanas komisijā - apkopoja balsošanas rezultātus, citi novēroja, vai viss notiek likumīgi, akcentējot, ka katram ir tiesības uz demokrātisku izvēli. Par vēlēšanu procesu interesējās 4 žurnālisti, kuri intervēja nobalsojušos cilvēkus. Viss notika kā īstās vēlēšanās, skolēniem bija jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, katram bija savs reģistrācijas numurs un zīmogs uz tā, dalībniekiem bija jānobalso par izvēlēto sarakstu, jāapkopo dati un jāatspoguļo rezultāti.

Apkopojot un saskaitot visus rezultātus, mēs secinājām, ka pašvaldību vēlēšanu simulācijā uzvarēja sociālā partija ‘’Saskaņa”, par kuru nobalsoja 52 skolēni (49 %). Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija saņēma 25 balsis (23 %), “Gods kalpot mūsu Latvijai” ieguva 16 balsis (15 %), partija “No sirds Latvijai” un Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”- “Tēvzemei un Brīvībai/ LNNK” saņēma pa 5 balsīm (4 %), bet Zaļo un Zemnieku savienība – 2 balsis (1 %).

Salīdzinot ar reālam pašvaldību vēlēšanām var redzēt, ka rezultāti ir līdzīgi. Simulācijā 5 % barjeru nepārvarēja Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” un Zaļo un Zemnieku savienība, bet dzīvē "Gods kalpot mūsu Latvijai" un No sirds Latvijai. Lielāko balsu skaitu simulācijā ieguva "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija (49 %), bet aiz tās ir Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija (23 %). Reālajās pašvaldību vēlēšanās pirmajā vietā ir Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija, bet otrajā "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija.

  Pašvaldību vēlēšanas 2017 Pašvaldību vēlēšanu simulācija
Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija 2815 (53,34%) 25 (23 %)
"Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija 1251 (23,71%) 52 (49 %)
Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” 422 (8,00%) 5 (4 %)
Zaļo un Zemnieku savienība 320 (6,06%) 2 (1 %)
"Gods kalpot mūsu Latvijai" 262 (4,96%) 16 (15 %)
No sirds Latvijai 139 (2,63%) 5 (4 %)

 

Vairākums skolēnu nobalsoja par šiem kandidātiem – Aleksandru Čmiļu, kurš saņēma 13 balsis, Mazenu Zibaru – 12 balsis, Vitāliju Vasjanovu, Andri Bergu - 7 balsis, Oļegu Novodvorski – 6 balsis, un Alekseju Gromovu – 5 balsis. Mūsuprāt, skolēni izvēlējās īpaši atbalstīt Aleksandru Čmiļu un Mazenu Zibaru, jo viņi ir cieši saistīti ar mūsu skolu.

Ar intervijas palīdzību mēs uzzinājām, kāpēc skolnieki balsoja par konkrētām partijām un personībām. Lielākā daļa balsoja par cilvēkiem, kurus viņi pazīst, bet daži pat nezināja, par ko balsot, jo nebija lasījuši priekšvēlēšanu programmu. Tomēr bija skolnieki, kuri iepazinās ar programmu un izvēlējas to, kas, viņuprāt, ir vajadzīgs mūsu pilsētai. Astotās klases skolēni teica, ka vēlēšanu process viņiem bija interesants un viņi uzzināja, kā vispār notiek pašvaldības vēlēšanas. Dalībnieki secināja, ka tā ir ļoti nopietna izvēle, un, lai veiktu pārdomātu izvēli, ir nepieciešams ieguldīt laiku, lai iepazītos ar piedāvātajām programmām, tās kritiski izvērtētu un tad izlemtu, kam atdot savu balsi.